Užgavėnės 2023
Kada užgavėnės 2023?
Vasario 21 d. Antradienis.
Užgavėnės – lietuviška šventė, švenčiama naktį. Tai žymi žiemos pabaigą ir pavasario pradžią ir yra vaišių, šokių ir linksmybių metas, dažnai su kaukėmis ir kostiumais. Tai tradicinė šventė, perduodama iš kartos į kartą ir yra svarbi Lietuvos kultūros dalis.
Švenčių panašumai užgavienių ir helovino
Užgavėnės turi panašumų su Helovinu ta prasme, kad abi šventės apima kaukes, kostiumus ir linksmybes. Tačiau Užgavėnės turi šaknis ikikrikščioniškose pagoniškose tradicijose ir turi išskirtinę kultūrinę reikšmę Lietuvoje, žyminčios žiemos pabaigą ir pavasario atėjimą. Kita vertus, Helovino šaknys yra Vakarų krikščionių šventė Visų Šventųjų diena ir pirmiausia švenčiama angliškai kalbančiame pasaulyje.
Kaip vėjama žiema iš kiemo?
Žiemos pabaigą ir pavasario pradžią , užgavėnių datos skiriasi kiekvienais metais.
Tradiciškai deginama morė ir varoma žiema iš kiemo.
Tirpstant žiemos sniegams dažnai pagalvojame, kad jau tuoj visa gamta sužaliuos, prisimename, kaip Žiemos saulėgrįžos metu apdainavome obelį – pasaulio medį ir atrodo, kad šiomis dienomis tas pasaulio medis jau ruošiasi pirmųjų pumpurų prasikalimui.
O kodėl dabar apie tai kalbame? Nes artėja Užgavėnės ir tai, kas vaikšto po medžiu, vaikšto tarp mūsų ir Užgavėnių dieną. Turbūt jau suprantame, kad kalbėsime apie Užgavėnių kaukes.
Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad Pasaulio medis neturi nieko bendro su Užgavėnėmis, kadangi pastaruoju metu esame įpratę gatvėje matyti keistus persirengėlius, į kuriuos žiūrėdami negalime atpažinti ar tai žydas, ar čigonas, o gal vengras, ar tai čigonė, ar ragana, velnias ar ožys. Dabar atrodo, kad užtenka baisokai apsirėdyti, gerai prisidažyti ir jau Užgavėnės, bet vargu ar žinome, ką tas mūsų apsirengimas reiškia. O reikšmę jis turėjo visada.
Užgavėnės – archaiška žiemos šventė, simbolizuojanti žiemos išvarymą siekiant prisišaukti pavasarį bei žyminti paskutinę žiemos mėsiedo dieną.Šventė žavi liaudiško humoro grožiu ir kūrybingumu. Pagrindiniai šventės simboliai – persirengėliai, kaukės, blynai, Lašininio ir Kanapinio kova, Morės deginimas.